Plastik Geri Kazanım

 • Plastiğin Besleme Kazanına Transferi

  Plastiklerin sıkma makinesine ya da istenilen yere taşınması işlemi helezonlar sayesinde yapılmaktadır. Ayrıştırılan plastikler kullanım alanlarına göre agromel makinalarında uygun sıcaklık ile eritilip kaynaştırılması sağlanmaktadır. Daha sonra soğutularak granül haline getirilmektedirler.

  Ancak, bu aşamalardan önce plastik atıkların, ürün cinsine göre uygun biçimde yabancı cisimlerden ayıklanması gerekmektedir. Büyük kirleticiler ayırma masasında elle giderilebilmektedir. Yıkanması gereken atık plastikler, uygun yıkama tesislerinde yıkandıktan sonra kurutulmaktadır.

  Yıkama işlemi genelde kirli plastik ürünlerde yapılır, temiz plastiklerde yıkama yapılmayabilir. İşlenecek atık plastik ürünlerin, granül ekstrüzyonuna uygun bir şekilde kırılması gerekmektedir.

  Ayrıca, isteniyorsa plastik atıklar kendi cinsi arasında renklere ayırılabilmektedir. Granül ekstrüzyonunun verimli çalışabilmesi için kırıcı eleğinin delik çapı 8 mm olmak durumundadır. Yüzdürme ile hafif ve ağır plastiklerin ayrıştırılması gerekmekte ve plastiklerin nem oranı %1’ den az oluncaya kadar kurutulmaları gerekmektedir.

  Plastik Geri Dönüşümden Neler Geri Kazanılabilir?

  Plastik geri dönüşümü çok önemli ve aynı zamanda da kıymetli olmaktadır. Çünkü, geri dönüştürülmüş plastik ile; 1050 adet geri dönüştürülmüş plastik tepsiden 6 kişilik bir oturma grubu kolaylıkla yapılabilmektedir. 2,5 litrelik bir plastik şişe geri kazanılıp üretimde kullanılırsa 6 saatlik 60 watt’lık elektrik enerjisini tasarruf edilebilmektedir. 25 adet 2 litrelik içecek şişesi geri kazanılsa bu maddeden bir plastik süveter elde edebilmektedir.

  Bunların dışında, 25 kullanılmış plastik şişeden bir ceket üretilebilmekte, 35 adet 2,5 litrelik kullanılmış PET şişesinden bir uyku tulumu yapılabilmektedir.

  Geri Dönüştürülen Plastikler Hangi Alanlarda Kullanılabilmektedir?

  Geri dönüştürülen plastikler, otomotiv yedek parça, tarımda sera, elyaf, dolgu malzemesi, atık su boruları, giyim sektörü, yakıt sektörü, şişe, kutu ve benzeri ürünler olarak kullanılabilmektedir.